Μακάμπι – Μονακό 78-83: Την «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα

Η Μονακό απάντησε με «break» στο «break» της Μακάμπι, με τους Μονεγάσκους να… αλώνουν το «καυτό»  Τελ Αβίβ, επικρατώντας των Ισραηλινών με 83-78, κάνοντας το 2-1 στην σειρά.

Η Μονακό μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να αιφνιδιάσει τους Ισραηλινούς και τα κατάφερε, καθώς μετά από πέντε λεπτά αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-8.Το τρίποντο του Λόιντ έγραψε το 12-20, όμως η Μακάμπι απάντησε άμεσα και με ένα επιμέρους 7-2, έφερε το ματς σε απόσταση βολής (19-22 στο 11’). Ο Μπράουν έγραψε το 19-24, όμως ο Κόλσον με πέντε δικούς του πόντους, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (24-24). Ο Τζέιμς απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με ένα δικό του 5-0 έφερε και πάλι την Μονακό μπροστά με 24-29, Μπράουν και Κόλσον έφεραν και πάλι την Μακάμπι σε απόσταση βολής (29-31), όμως Μοτεγιούνας, Τζέιμς και Μπλόσομγκεϊμ έτρεξαν για τους Μονεγάσκους ένα 8-0 που τους έφεραν σε διψήφιο προβάδισμα (29-39), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 41-32 και τον Τζέιμς να έχει ήδη 18 πόντους, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ σε πρώτο ημίχρονο αγώνα Euroleague.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο β’ η Μακάμπι ήταν αυτή που ξεκίνησε δυνατά και με ένα 6-0 από τους Χίλιαρντ και Νίμπο, μείωσε στους 3 (38-41). Οκόμπο και Λόιντ έδωσαν εκ νέου αέρα εννιά πόντων στους Μονεγάσκους (48-57), όμως η Μακάμπι ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 9-3, μειώνοντας στους 3 (57-60), χάρη σε τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο. Με τέσσερις πόντους των Ντιαλό και Οκόμπο για το 57-64, ξεκίνησε το τρίτο τέταρτο 12λέπτο του Τελ Αβίβ. Ο Οκόμπο έδωσε και πάλι πολύτιμο προβάδισμα εννιά πόντων στους φιλοξενούμενους στο 33΄ (59-68), η Μακάμπι προσπάθησε να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 69-74 στο 37’ με τον Μπράουν. Ο Ντιαλό πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 69-76 στα 83’’, ο Μπάλντγουιν με 2/2 βολές μείωσε σε 71-76 στα 63’’, όμως ο Μπράουν με καλάθι στην λήξη της επίθεσης της Μονακό… κλείδωσε το «break», πετυχαίνοντας το 71-78. Έτσι, το τελικό 78-83βάζει και πάλι την Μονακό στην θέση του οδηγού, με τους Μονεγάσκους να απαντάνε με «break» στο «break» της Μακάμπι, να περνάνε μπροστά με 2-1 και την Πέμπτη (4/5), να παίζουν για την πρόκριση στο Final Four του Κάουνας.

21 πόντοι, οι 18 εξ αυτών στο πρώτο μισό του αγώνα, ήταν ο απολογισμός του Μάικ Τζέιμς, με τον Λόιντ να έχει 15 πόντους και τον Οκόμπο 12 για την Μονακό.

Από πλευράς Μακάμπι, 17 πόντους είχε ο Κόλσον, ενώ ο Μπαλντγουιν πραγματοποίησε «γεμάτη» εμφάνιση με 16 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83