Μονακό – Μακάμπι 86-74: Ο Λόιντ κράτησε όρθιους τους Μονεγάσκους

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να σταματά στους 33 πόντους, η Μονακό επικράτησε στο Game 2 της Μακάμπι με 86-74 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1, η οποία μεταφέρεται για τα επόμενα δύο παιχνίδια στο Τελ Αβίβ.

Οι γηπεδούχοι, μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι, βρίσκονταν με την… πλάτη στον τοίχο, με αποτέλεσμα να μπουν δυνατά στο παρκέ, ξεκινώντας με ένα εντυπωσιακό 11-0. Η Μακάμπι απάντησε με ένα δικό της 8-0 με τους Μπάλντγουιν και Μπράουν για το 11-8, όμως η Μονακό συνέχισε να έχει τον έλεγχο, ξέφυγε εκ νέου με 17-10 και 19-13, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 22-18.  Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, στην δεύτερη ήταν η Μακάμπι αυτή που μπήκε φορτσάτη και με ένα 5-0 πέρασε μπροστά με 23-22. Οκόμπο, Μοτεγιούνας και Ντιαλό, με ένα 9-0, μετέτρεψαν το 24-26 σε 33-26, όμως η Μακάμπι με ένα 7-0 ισοφάρισε σε 33-33, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο – πόντο. Συνεχόμενα καλάθια του Λόιντ έδωσαν… αέρα πέντε πόντων στην Μονακό (42-37), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 42-41.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των Μονεγάσκων στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λόιντ και Ουαταρά να πρωτοστατούν σε ένα 15-3 που έστειλε τους γηπεδούχους στο +13 (57-44). Μπάλντγουιν και Πόιθρες, με ένα 5-0 μείωσαν σε 57-49, όμως η Μονακό κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε του δεκαλέπτου, έτσι ο εξαιρετικός Λόιντ έδωσε και πάλι… αέρα 14 πόντων στην ομάδα του (65-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μονακό μπροστά με 67-54. Ο περίπατος της Μονακό συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους Οκόμπο και Τζέιμς να εκτοξεύουν την διαφορά στο +19 (76-58). Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να πραγματοποιήσουν την τελευταία τους προσπάθεια για επιστροφή και με ένα επιμέρους 9-2 μείωσαν σε 78-67 στο 36’, ενώ το τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (78-70 στο 37’). Τα χρονικά περιθώρια, όμως, ήταν πολύ στενά για την Μακάμπι, με τον Λόιντ με τρίποντο για το 84-72 να βάζει… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για ανατροπή. Έτσι, το τελικό 86-74 για την Μονακό, ισοφαρίζει την σειρά σε 1-1, με τα επόμενα δύο παιχνίδια να διεξάγονται στο Τελ Αβίβ.

Εκκωφαντική εμφάνιση από τον Λόιντ με 33 πόντους, με τον Ουαταρά να ακολουθεί με 12 πόντους και τους Οκόμπο και Τζέιμς με 11 έκαστος.

Για την Μακάμπι, Μπάλντγουιν και Μπράουν είχαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-41, 67-54, 86-74