Φενέρμπαχτσε-Μερκεζεφέντι 79-72: Νίκη με ανατροπή στην τελευταία περίοδο για τους κίτρινους

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Μερκεζεφέντι με 79-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στο 10-16. Υπενθυμίζουμε ότι οι "κίτρινοι" θα αντιμετωπίσουν την Φενέρμπαχτσε στο Game 1 των playoffs της Euroleague, την Τετάρτη (26/4).

Η Φενέρμπαχτσε δεν είχε στον αγώνα τόσο τον Νικ Καλάθη όσο και τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ενώ αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά, η Μερκεζεφέντι βρήκε απαντήσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-31). Ιδιαίτερα, ο κόουτς της Φενέρμπαχτσε, Δημήτρης Ιτούδης αποβλήθηκε στη δεύτερη περίοδο, για διαμαρτυρία του για ένα φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, σε προσπάθεια για λέι απ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και κράτησαν την διαφορά τους, για αυτό και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-50). Η Φενέρμπαχτσε ήταν σαρωτική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 2914, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μερκεζεφέντι με 79-72.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Χέις και Μαχμούτογλου με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο Τάιλερ Ντόρσει είχε πέντε πόντους και τρία ριμπάουντ σε 17:59 λεπτά. Από την Μερκεζεφέντι ξεχώρισε ο Ράταν-Μέις με 21 πόντους, ενώ οι Χάρισον και Χάμιλτον είχαν από 12 πόντους έκαστος. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε εννέα πόντους, πέντε ριμπάουντ και μία ασίστ σε 23:23 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα:  18-18, 31-38, 50-58, 79-72.