Καρδίτσα – Κολοσσός 59-57: Ο Μπέιτμον έριξε… νοκ άουτ τους Ροδίτες από το κέντρο του γηπέδου

Απίστευτη εξέλιξη στην αναμέτρηση της Καρδίτσας με τον Κολοσσό, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 59-57, χάρη σε buzzer beater του Μπέιτμον, πίσω από το κέντρο του γηπέδου. Οι Ροδίτες κρατούσαν την νίκη στα 2’7’’, μετά από βολές του Όσμπορν και ενώ προηγουμένως ο, μέχρι τότε μοιραίος Μπέιτμον, είχε 2/5 βολές στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Αν κάτι χαρακτήρισε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Καρδίτσας, αυτό δεν ήταν άλλο από την επιθετική δυστοκία και των δύο ομάδων. Χαρακτηριστικό το 8-11 του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό, πάντως, να ανεβάζει ταχύτητα στην δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στην  ανάπαυλα με προβάδισμα 12 πόντων (19-31).

Σε αντίθεση με το δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίτο ήταν προσωπική υπόθεση των γηπεδούχων, καθώς με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-4, μετέτρεψαν το 19-33 του 21’ σε 40-37 στο 28’. Ο Κολοσσός, όμως, είχε τον τελευταίο λόγο στην τρίτη περίοδο, καθώς Σταρκς και Γιαννόπουλος έτρεξαν ένα 0-7, βάζοντας και πάλι τους Ροδίτες μπροστά με 44-40. Σε μάχη εξελίχθηκε το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός, χάρη σε ένα 8-0 προηγήθηκε με 52-46, Ντελόριερ και Πρίτζετ με δύο τρίποντα έφεραν την Καρδίτσα σε απόσταση βολής (52-54). Δύο βολές του Όσμπορν, για το 52-56, έδωσαν σαφέστατο προβάδισμα νίκης στους Ροδίτες, Αγραβάνης και Μπέιτμον αστόχησαν σε τέσσερις βολές για την Καρδίτσα, όμως ο τελευταίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, μειώνοντας σε 54-56. Ακολούθησε λάθος του Σταρκς στα 16’, με τους γηπεδούχους να έχουν την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Μπέιτμον κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων στα 3’7’’ πριν το φινάλε με τον παίκτη της Καρδίτσας, όμως, να έχει 2/3 για το 56-56. Στα 2’7’’ η άμυνα της Καρδίτσας… ξέχασε τον Όσμπορν, που κέρδισε το φάουλ. Ο άσος του Κολοσσού με 2/2 βολές έφερε τον Κολοσσό μπροστά με 57-56, όμως ο… μοιραίος πριν από 1’’ Μπέιτμον έγινε,… ωραίος στο φινάλε, καθώς χάρη σε ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο, πίσω από το κέντρο… ξέρανε τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το 59-57, δίνοντας την πρώτη νίκη στην ιστορία της Καρδίτσας στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57

On Fire: Ο… ήρωας Μπέιτμον, με 20 πόντους, ανάμεσα τους το τρίποντο της νίκης στο φινάλε, ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για τον Κολοσσό (19-33) στο 21’

Ξεχώρισαν: Πρίτζετ με 12 πόντους και Ντελόριερ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ξεχώρισαν από πλευράς Καρδίτσας. Όσον αφορά τον Κολοσσό, ο Όσμπορν είχε 16 πόντους και εννιά ριμπάουντ, με τον Σταρκς να έχει 12 πόντους και τον Γιαννόπουλο 11.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Μάλαμας, Τζιοπάνος