ΑΕΚ-Απ. Πατρών 83-68: Με double double του Μίτσελ

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 83-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0, ενώ οι Αχαιοί σημείωσαν δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Καταιγιστική η ΑΕΚ ήταν στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-12).  Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-25).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Απόλλωνα Πάτρας να πιέζει, αλλά η Ένωση προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-44). Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο (28-24), με την ΑΕΚ να συνεχίζει δυναμικά και για αυτό νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 83-68.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Μίτσελ με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους ΜακΓκρίφ και Στρέλνιεκς να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε ο Ντέιβις με 16 πόντους, με τους Καράμπελα και Τέιλορ να έχουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68

Διαιτητές: Κάρδαρης - Κατραχούρας - Σκαλτσής.

On Fire: Ο Μίτσελ της ΑΕΚ με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 28:47 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 για την ΑΕΚ σε δύο περιπτώσεις στο τέλος της τέταρτης περιόδου