ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 80-75: Νίκη με ανατροπή για τον δικέφαλο

Την ρεβάνς της ήττας στην Καρδίτσα πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της νεοφώτιστης ομάδας με 80-75, σε ένα παιχνίδι που δεν θύμιζε και τόσο… φιλικό, μετά το επεισόδιο ανάμεσα στους Σαλούστρο και Πρίτζετ, που οδήγησε στην αποβολή και των δύο παικτών, μόλις μετά από πέντε λεπτά αγώνα.

Ο δικέφαλος μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 26-17 στο 10’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Καρδίτσα, όχι απλά ισορρόπησε άμεσα (42-43 στο ημίχρονο), αλλά μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (56-68). Στην τελευταία περίοδο, όμως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε χαρακτήρα, με ένα σερί 13-0 μετέτρεψε το 56-70 σε 69-70, φτάνοντας στην ολική ανατροπή και στην νίκη με 80-75.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φράνκε με 23 πόντους, με τον Χαντς να ακολουθεί με 17, ενώ για την Καρδίτσα, ο Ντελοριέ είχε 16 πόντους και ο Γκάμπροωσεκ 13.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.