Προμηθέας-Ολυμπιακός 72-81: Ο ΜακΚίσικ έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Προμηθέα με 81-72 σε φιλική αναμέτρηση στην Πάτρα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30). Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-51). Οι Πειραιώτες συνέχισαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και πήραν διαφορά ακόμη και στο +18 (61-79). Ο Ολυμπιακός έλεγχε πλήρως την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και νίκησε τον Προμηθέα με 81-72 σε φιλική αναμέτρηση στην Πάτρα.

Υπενθυμίζουμε για τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκαν οι Φαλ, Σλούκας, Παπανικολάου και Βεζένκοβ, ενώ ο Προμηθέας δεν είχε στην διάθεση του, τον τραυματία Τανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-30, 51-55, 72-81

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Γιανγκ 7, Γκίκας 5 (1), Χέλεμς 2, Κουλμπόκα 22 (6), Κακλαμανάκης 8, Σίμπσον 11 (3), Κάουαν 8 (1), Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 7.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Κάνααν 7 (1), ΜακΚίσικ 21 (3), Πίτερς 12 (1), Μπολομπόι 4, Πάππας 5 (1), Λούντζης 6, Μπλακ 15, Κολοβέρος.