Ηρακλής-Άρης 91-86: Νίκη-ανάσα για τους κυανόλευκους

Ο Ηρακλής έκανε μια νίκη με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, επικρατώντας του Άρη εντός έδρας με 91-86 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-13 (11η θέση), με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 8-11 (4η θέση).

Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση και όρεξη για μπάσκετ στα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-17). Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως με τους Γουίλιαμς και Τζούστον, με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ και να προηγηθεί με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Οι κυανόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-17, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-56). Ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο, παρότι οι κιτρινόμαυροι κυρίως με τον Χάνλαν στα τελευταία λεπτά, έδειξαν διαθέσεις για να ανατρέψουν το παιχνίδι. Οι κυανόλευκοι νίκησαν εντός έδρας με 91-86 τον Άρη και πήραν μια σημαντική νίκη στην μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Παπαδάκης και Άμπραμς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Γουίλιαμς με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86

On Fire: Ο Χάνλαν του Άρη με 24 πόντους και δύο ριμπάουντ σε 17:11 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-59 (οι 15 πόντοι διαφοράς για τον Ηρακλή στο 32' λεπτό.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 16 λάθη του Άρη, με τον Ηρακλή να έχει οχτώ λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Καρπάνος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.