Ιωνικός-Κολοσσος 86-84: Νίκη-ανάσα με «24αρα» του Χάμιλτον

Ο Ιωνικός με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 86-84 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-14 (12η θέση), ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 10-8 (3η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ιωνικό να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι, αλλά τον Κολοσσό Ρόδου να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Οι "νησιώτες" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-64).  Ο Ιωνικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 86-84.

Από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Χάμιλτον και Γκιουζέλης με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Μίλερ και Γουίλιαμς με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84

On Fire: Ο Χάμιλτον του Ιωνικού με 24 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 72-64 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 30').

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 26% του Κολοσσού Ρόδου στα τρίποντα, με τον Ιωνικό να έχει 39%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσολάκος, Δαρλαμήτσος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.