Προμηθέας-Κολοσσός 76-61: Ο Γκραντ έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Ο Προμηθέας επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 76-61 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-2, ενώ οι θαλασσί έπεσαν στο 5-3.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 17-12, προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-9, προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-41). Ο Κολοσσός Ρόδου μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 20-10, με τον Προμηθέα να διατηρεί την διαφορά και να νικάει εντός έδρας με 76-61.

Δεκάλεπτα:  24-20, 41-32, 66-41, 76-61

On Fire: Ο Τζεράι Γκραντ του Προμηθέα με 15 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 17:44 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 63-38 (οι 25 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 28' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκε ο Γκραντ με 15 πόντους, με τον Αγραβάνη και τον Γιαννόπουλο να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Τίλι και Ξανθόπουλος με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 13/40  του Κολοσσού Ρόδου στα δίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 21/37.

Διατητές: Τσαρούχα, Ζαχαρής, Τσιμπούρης