Λάρισα – Περιστέρι 63-78: Βόλτα στον κάμπο για τους πρίγκιπες

Ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, μετέτρεψε σε περίπατο για το Περιστέρι την εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Λάρισα, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να φεύγει από την Θεσσαλία με την νίκη με 78-63, διατηρώντας το αήττητο της μακριά από το «Α. Παπανδρέου».

Το Περιστέρι πήρε τον έλεγχο του αγώνα από το 5’ και μετά, μετατρέποντας το 11-9 σε 11-16, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-16. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι των Ζάρα και Σαχπασίδη, για το 25-26, έφεραν την Λάρισα σε απόσταση… αναπνοής, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικός τους 0-7, για το 25-33, διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου μισού (30-38).

Ο Μπράουν, με κάρφωμα, έβαλε τους φιλοξενούμενους  στο +10  (38-40), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου,  με την Λάρισα, όμως, να απαντάει με ένα 9-0 για το 39-40 στο 24’. Το Περιστέρι, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία του, ανέκτησε εκ νέου ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (48-54), με το οποίο μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 2-13, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, για το 50-67, που έβαλε… τέλος στο παιχνίδι. Έτσι, με το τελικό 78-63, το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες, σκαρφαλώνοντας στο 3-3, μετά και το πέρας της έβδομης αγωνιστικής της Basket League.  Αντίθετα, η Λάρισα έπεσε στο 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78

On Fire:  17 πόντους και έξι ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του ΜακΚρί για το Περιστέρι

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το +23 για το Περιστέρι (55-78) στο 37’.

Ξεχώρισαν:  11 πόντους σημείωσε ο Πέτεγουεϊ, 10 ο Μίλερ, ενώ οκτώ πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Μορέιρα. Για την Λάρισα, ο Χάντσον είχε 20 πόντους και ο Σαχπατζίδης 11.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το επιμέρους 2-13 με το οποίο το Περιστέρι ξεκίνησε την τελευταία περίοδο και μετέτρεψε το… ρευστό 48-54 σε 50-67.

Διαιτητές:  Φούφης – Θεωνάς - Αγραφιώτης