Άρης-Ηρακλής 83-78: Με σούπερ Κέλι το ντέρμπι βάφτηκε κιτρινόμαυρο

Ο Άρης επικράτησε με την βοήθεια της παράτασης του Ηρακλή με 83-78 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-4, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 1-5.

Αν και ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους (12-3, 5' λεπτό), ο Ηρακλής με ένα επί μέρους σκορ 13-1, έφερε τα πάνω-κάτω και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Αν και οι κυανόλευκοι ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στο +15 (36-21, 15' λεπτό) στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά, με τον Ηρακλή να έχει προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-32).

Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 28-19, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-56).  Το ματς έγινε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με τον Ηρακλή να προηγείται με έξι πόντους (73-67), αλλά τους κιτρινόμαυρους να συμμαζεύουν την διαφορά και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (73-73). Ο Άρης διαχειρίστηκε καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 10-5, νίκησε τον Ηρακλή με 83-78.

Tα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (τέλος της κανονικής περιόδου), 83-78 (τέλος της α' παράτασης)
On Fire: Ο Κέλι του Άρη με 29 πόντους, δέκα ριμάουντ και μία ασίστ σε 30:55 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 36-21 (οι 15 πόντοι διαφοράς για τον Ηρακλή στο 15' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κέλι (10ρ.) και Κλόμπουτσάρ με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Ντέγκλας (8ρ. και έξι ασίστ) και Αγραβάνης με 19 και 11 πόντους, με τον Παπαδάκη επίσης να βάζει έντεκα πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 46% του Ηρακλή στα δίποντα, με τον Άρη να έχει 53%.
Οι διαιτητές: Πιτσίλκας, Ζάχαρης, Μπακάλης