Ιωνικός-Προμηθέας 65-88: Εύκολο πέρασμα από την Νίκαια για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας επικράτησε εκτός έδρας άνετα του Ιωνικού με 88-65 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-2, ενώ η ομάδα της Νίκαιας έπεσε στο 2-5.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά (9-9, 5' λεπτό), με τον Προμηθέα να κάνει ένα επί μέρους σκορ 18-6 και να είναι μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15). Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-31).

Οι Πατρινοί συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-55). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας του Ιωνικού με 88-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 31-49, 55-77, 65-88
On Fire: O Τζέρμαν με 31 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρείς ασίστ σε 38:49 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 81-52 (οι 28 πόντοι διαφορά για τον Προμηθέα στο 32' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκε ο Ρέι με 15 πόντους, με τους Αγραβάνη (10ρ.) και Γκράντ να έχουν από 14 πόντους έκαστος. Από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Τζέρμαν και Χουγκάζ με 31 και έξι πόντους αντίστοιχα. Επίσης και Όουενς για την ομάδα της Νίκαιας είχε έξι πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/30 του Ιωνικού στα τρίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 7/17.
Διαιτητές: Κορομηλάς-Συμεωνίδης-Πουρσανίδης