Κολοσσός-Λαύριο 82-59: Ροδίτες για φίλημα

Η παραμονή του Κολοσσού στα ψηλά πατώματα της βαθμολογία της Basket League συνεχίζεται, με την ομάδα της Ρόδου να πιάνει από το ξεκίνημα το Λαύριο από τον… λαιμό και με το υπέρ της 82-59, να φτάνει στο 5-2, αφήνοντας την ομάδα της Λαυρεωτικής στο 4-3.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος για τον Κολοσσό, καθώς, μετά το αρχικό 6-7 του Λαυρίου, απάντησε με ένα εντυπωσιακό 14-2, στέλνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-9), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με double – score (30-15). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να… ροκανίσουν την διαφορά, ρίχνοντας την σε μονοψήφια επίπεδα (34-25 στο 15’), όμως ένα τρίποντο του Ποτ και τέσσερις σερί πόντοι του Σλαφτσάκη, για το 41-25, τους… έκοψε τον αέρα, με τον Κολοσσό να κλείνει το πρώτο μισό με προβάδισμα 14 πόντων (43-29).

Ένα 0-12, με πρωταγωνιστές τους Νικολαΐδη και Κάρτερ, μετέτρεψε το 59-44 σε 59-54, βάζοντας και πάλι το Λαύριο στο ματς, με τον Μομίροβ με τρίποντο, να δίνει το δικαίωμα στον Κολοσσό να ξεκινήσει την τελευταία περίοδο, με προβάδισμα οκτώ πόντων (62-54). Μάλιστα, οι Ροδίτες ξεκίνησαν με ένα 8-0 το τελευταίο δεκάλεπτο, στέλνοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-54). Το Λαύριο δεν είχε τα αποθέματα να επιστρέψει εκ νέου στο παιχνίδι, με τον Κολοσσό να φτάνει στην εμφατική νίκη με 82-59 και να αναγκάζει το Λαύριο στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα στου στην Basket League. .

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59

On Fire: Ο Γουίλιαμ με 16 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Κολοσσού.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +23 για τον Κολοσσό στο 40’ (82-59)

Ξεχώρισαν:  12 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε ο Ποτ και 11 ο Τιλί για τον Κολοσσό, ενώ για το Λαύριο, Μουράτος και Κάρτερ είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11-0 του Κολοσσού, από το 29’-32’, που μετέτρεψε το +5 σε +16 για τους Ροδίτες.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσολάκς, Δαρλαμήτσος