Απόλλων Π. – ΑΕΚ 84-68: Ο Δίπλαρος… εκτέλεσε την Ένωση

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Δίπλαρο, που σημείωσε 22 πόντους, ο Απόλλων  Πάτρας διέλυσε την ΑΕΚ με 84-68, πετυχαίνοντας μία τεράστια νίκη, στην επιστροφή του στα «σαλόνια» της Basket League.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 14-7 και 22-17 στο 10’, όμως η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Οι Πατρινοί πήραν τα ηνία του αγώνα ο Δίπλαρος πήρε… φωτιά με τον Απόλλωνα να ξεφεύγει με 46-35 στο ημίχρονο, έχοντας ένα επιμέρους 29-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ίδια η εικόνα και στο β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο, να ξεφεύγουν με 59-45, την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιστρέψει στο ματς, φτάνοντας στο -4 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (62-58), όμως τέσσερις σερί πόντοι του Τσαλμπούρη και ένα κάρφωμα του Ντέιβις, έστειλαν τον Απόλλωνα και πάλι στο +10 (68-58). Η Ένωση δεν  είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει, ο Δίπλαρος… εκτελούσε από την περιφέρεια, με το τελικό 84-68 να γιορτάζεται δεόντως.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68

On Fire: 22 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 7/8 βολές είχε ο Δίπλαρος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τους Πατρινούς (76-58 στο 35’)

Ξεχώρισαν:  15 πόντους πέτυχε ο Τσαλμπούρης και από 13 οι Κόουλμαν και Ντέιβις. Για την ΑΕΚ, 17 πόντους σημείωσε ο Παππάς, 12 ο Βαλέτ και από 10 οι Κόλομ και Γκρίφιν, με τον Ισπανό να έχει και οκτώ ασίστ.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: 10/23 τρίποντα είχαν οι Πατρινοί, ενώ οι φιλοξενούμενοι τα… έσπασαν με 5/27.

Διαιτητές: Τσαρουχα, Συμεωνίδης, Τσιμπούρης