Άρης-Κολοσσός 81-85: Με Μομίροφ και Τιλί πήραν το «διπλό» οι θαλασσί

Ο Κολοσσός Ρόδου ¨απέδρασε" από το Αλεξάνδρειο, επικρατώντας εκτός έδρας του Άρη με 85-81 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-1, ενώ οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 1-2.

Οι κιτρινίμαυροι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα (13-4, 5"), με τον Κολοσσό Ρόδου να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Oι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Άρης προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-57). Αν και οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να μειώσουν την απόσταση στην τέταρτη περίοδο και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 24-18, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και νίκησαν με εκτός έδρας τον Άρη με 85-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85

On Fire: Ο Χάνλαν του Άρη με 33 πόντους, τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ σε 31:08 λεπτό.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 68-57 (οι έντεκα πόντοι διαφορά για τον Κολοσσό Ρόδου στο 31' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Χάνλαν και Καουάν με 33 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Μομίροφ και Τιλί με 19 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 41% στα δίποντα για τον Άρη, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 51%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Θεωνάς