Ιωνικός-Άρης 93-83: Στην παράταση οι Νικαιώτες με κομβικό Κολοβέρο

Ο Ιωνικός διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε τον Άρη εντός έδρας με 93-83 και ανέβηκε στο 1-1, ίδιο ρεκόρ που έχουν και οι κιτρινόμαυροι.

Αν και ο Άρης προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά (5-2, 2'), ο Ιωνικός προσπέρασε και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Η ομάδα από την Νίκαια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνοτ (48-32).

Αν και ο Άρης πιέζε για να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Ιωνικός προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-54). Οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 23-14 και έκαναν θρίλερ το ματς, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (77-77).  Ο Ιωνικός κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 16-6, να διαχειριστεί καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε τον Άρη με 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77 (τέλος της κανονικής περιόδου), 93-83
On Fire: Ο Κάουαν του Άρη με 25 πόντους, τρεις ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 43:35 λεπτά
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 50-33 (οι 17 πόντοι για τον Ιωνικό στο 21' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Κολοβερός και Χουγκάζ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κάουαν και Χάνλαν με 25 και 23 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 43% στα δίποντα για τον Άρη, με τον Ιωνικό να έχει 52%.
Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Μάλαμας