Λαύριο-Παναθηναϊκός 94-89: Έκαναν το 1-1 στους τελικούς οι μεταλλωρύχοι

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Παναθηναικό με 94-89, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 στην σειρά των τελικών της Basket League.

Το Λαύριο έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε δυνατά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με δέκα πόντους (28-18). Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 22-13, με το Λαύριο να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (41-40).

Οι πράσινοι συνέχισαν να προπορεύονται στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήρε προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-56). Το ματς εξελίχθηκαν σε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (81-81). Οι μεταλλωρύχοι χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτα για να διαχειριστούν εξαιρετικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας τον Παναθηναικό με 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (τέλος της κανονικής περιόδου), 94-89 (τέλος της παράτασης)

On Fire: Ο Κάρτερ με 20 πόντους, έξι ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 27:34 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +13 του Λαυρίου (23-10) στο 7' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κάρτερ και Μουράτος με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μπρέι και Χεζόνια με 18 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 41% στα τρίποντα του Λαυρίου, με τον Παναθηναικό να έχει 22%.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παντελίδης, Ζαχάρης