Παναθηναϊκός - Λαύριο 100-72: Επίδειξη δύναμης με το καλημέρα

Ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε την έδρα του χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στο Λαύριο και μετά τη νίκη του με 100-72, έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το πόδι στο... γκάζι την αναμέτρηση και με ένα σερί 15-0 επέβαλε τον ρυθμό του (15-0, 5'). Το Λαύριο προσπαθούσε με τον Ντέιβις να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο οι πράσινοι με μπροστάρηδες τους Παπαγιάννη, Μήτογλου και Παπαπέτρου (μέτρησε 12 ασίστ στο α' μέρος),συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (24-8, 10'). Οι παίκτες του Σερέλη ανέβασαν την απόδοσή τους στην επίθεση, στην δεύτερη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με 18 πόντους διαφορά (52-34, 20'). Μετά την ανάπαυλα η εικόνα του ματς έμεινε ίδια, με το σύνολο του Κάτας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και δίχως να επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, να παίρνει τη νίκη με 100-72.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μήτογλου και Παπαγιάννης οι οποίοι πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ ο Παπαπέτρου σημείωσε 13 πόντους και μοίρασε 13 ασίστ.

Από το Λαύριο ο Κόζι μέτρησε 15 πόντους και ο Ντείβις 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-8,  52-34, 79-47, 100-72.

On Fire: Oι Μήτογλου και Παπαγιάννης με 14 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +36 του Παναθηναϊκού (85-49, 32').

Ξεχώρισαν: Ο Παπαπέτρου τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 13 ασίστ. Από το Λαύριο ο Κόζι σημείωσε 15 πόντους και ο Ντέιβις τον ακολούθησε με 14 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το επιμέρους 24-8 στην πρώτη περίοδο, έδωσε ισχυρό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό από νωρίς στο ματς.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παναγιώτου, Συμεωνίδης