Προμηθέας - Κολοσσός 69-67: Πήραν το... θρίλερ οι Πατρινοί και επέστρεψαν στις νίκες

Ο Προμηθέας... καρδιοχτύπησε στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό, ωστόσο επικράτησε με 69-67 και επέστρεψε στις νίκες. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 2-1, ενώ οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 2-5.

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, καθώς περιόρισε την ομάδα της Ρόδους στους 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε έως και στο +11 (17-6, 10'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές και με ένα επιμέρους 30-16, να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης , στο τέλος του πρώτου μισού (35-36, 20'). Παρά το γεγονός πως οι Ροδίτες πήραν «αέρα» 7 πόντων (41-48, 25'), οι Πατρινοί με μπροστάρηδες τους, Αγκμπελίς, Μάντζαρη και Αγραβάνη, μείωσαν στον έναν πόντο (53-53, 30') και έτσι το τελευταίο μέρος του ματς, εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Με το σκορ να βρίσκεται στο 64-65, 21'' πριν το φινάλε, το ματς οδηγήθηκε στην ρουλέτα των ελεύθερων βολών, εκεί όπου ο Δημήτρης Αγραβάνης στάθηκε ψύχραιμος και διαμόρφωσε το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67.

Οn Fire: Aπό τους νικητές, ο Αγκμπελίς ήταν  ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +13 του Προμηθέα στην πρώτη περίοδο (19-6, 10')

Ξεχώρισαν: Ο Αγραβάνης ακολούθησε σε απόδοση τον Αγκμπελίς, καθώς μέτρησε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μάντζαρης πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Από τη μεριά του Κολοσσού, ο Ζάρας σημείωσε 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  Το ματς κρίθηκε ύστερα από το αντιαθλητικό του Ζάρα στα 16.7", καθώς έτσι ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ.

Διαιτητές: Μπήτης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας