Ιωνικός - ΑΕK 68-81: Ξέσπασαν στο φινάλε οι «κιτρινόμαυροι»

Ο Ιωνικό πάλεψε με την ΑΕΚ για 25 λεπτά, ωστόσο η Ένωση ανέβασε «στροφές» στο φινάλε και πήρε τη νίκη (68-81) στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε με το πόδι στο... γκάζι φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά (15-4). Λίγο αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής ύστερα από ένα τρίποντο του Ζήση (17-13, 8'), ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας ήταν εκείνη που βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15, 10').

Στο ίδιο τέμπο ακολούθησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα που απέκτησαν αρχικά και στη συνέχεια να φτάνουν στο +9 (39-30), με την Ένωση να βρίσκεται σε ρόλο κυνηγού, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (39-32, 20').

Μετά την διακοπή της ανάπαυλας, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση και με ένα επιμέρους 3-17, πήραν τα ηνία του αγώνα (48-52), με τον Ιωνικό να φέρνει το ματς στα ίσα, 10' πριν το τελευταίο μέρος του αγώνα (59-59, 30').

Με το σκορ να βρίσκεται στο 68-68, όλα έδειχναν ότι το φινάλε θα είναι... θρίλερ. Ωστόσο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ξέσπασαν και με ένα σερί 13-0 πήραν το διπλό, ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις τους στη Basket League (68-81, 40').

Tα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.

Οn Fire: Ο Νίκος Ζήσης με 15 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +13 της ΑΕΚ, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης (68-81, 40').

Ξεχώρισαν:  Από τους νικητές ο Λάνγκφορντ πέτυχε 14 πόντους και ο Γιάνκοβιτς 13 πόντους. Από τη μεριά του Ιωνικού, ξεχώρισε ο Τολιόπουλος με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Φιτζπάτρικ με 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Η ΑΕΚ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (37 έναντι 25 του Ιωνικού).

Διαιτητές: Σώμος, Μάλαμας, Λόρτος