Σάσαρι-ΠΑΟΚ 83-70: Δεν βρήκε ρυθμό και γνώρισε την ήττα ο δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Σάσαρι σε φιλική αναμέτρηση και γνώρισε την ήττα με 83-70, σε μια βραδιά όπου οι παίκτες του δικεφάλου δεν κατάφεραννα βρουν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Η Σάσαρι ξεκίνησε με πολύ δυνατό ρυθμό την αναμέτρηση, χτίζοντας μια διαφορά 9 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 24-15. Οι παίκτες του Κανσελιέρι δεν κατάφεραν να "ματσάρουν" την ενέργεια των Ιταλών, οι οποίοι συνέχισαν σε αντίστοιχο tempo και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμ΄η, στο +11 με το σκορ ημιχρόνου να είναι 48-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκαν για τους "ασπρόμαυρους", με την Σάσαρι να διαχειρίζεται τη διαφορά, χωρίς να αφήνει περιθώρια επιστροφής, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 64-50. Στην τέταρτη περίοδο, οι Ιταλοί βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 20 πόντους (73-53 στο 32'). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η διαφορά μειώθηκε με ένα μικρό σερί του ΠΑΟΚ, με το τελικό σκορ να είναι 83-70.

Πρωταγωνιστές της Σάσαρι ήταν οι Φομπς και Ρένφρο που πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Μπάρτλεϊ που σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 48-37, 64-50, 83-70

ΣΑΣΑΡΙ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Καμπελιέτι 7 (1), Μπίμπινς 13 (4), , Τρουκέτι 5 (1), Χαλίλοβιτς 2, Φομπς 14 (4), Ταμπόνε 9, Ούντομ 2, Μπέντζιους 8, Βιντσίνι 4, Σοκολόβσκι 5, Ρένφρο 14

ΠΑΟΚ (Μάσιμο Κανσελιέρι): Χέντερσεν 8 (2), Άπσον 10, Φόρεστερ 4, Ιατρίδης, Περσίδης 8 (2), Παπαδάκης 5 (1), Μπάρτλεϊ 17 (2), Ρέινολντς 4, Κρούζερ 10(1), Κατσίβελης 4.