Τσεντεβίτα-Παναθηναϊκός 76-81: Με νίκη συνοδεύτηκε το πρώτο "πράσινο" τεστ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο πρώτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που εδωσε για τη φετιν΄η σεζόν, επικρατώντας της Τσεντεβίτα με 81-76, έχοντας σε καλό βρ΄΄αδυ τον Ντίνο Μήτογλου με 19 πόντους.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν με νίκη τα φιλικά προετοιμασίας τους, επικρατώντας της Τσεντεβίτα με 81-76 στη Λιουμπλιάνα, με τους Ντίνο Μήτογλου και Λορέντζο Μπράουν να βρίσκονται σε πολύ καλό βράδυ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με χαμηλό ρυθμό την αναμέτρηση, προσπαθώντας να βρουν ρυθμό και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι Σλοβένοι φάνηκαν να "πατούν" καλύτερα στην αρχή, κλείνοντας το πρώτο δεκ΄αλεπτο με +6 (23-17). Στη δεύτερη περίοδο, οι Μπράουν και Μήτογλου ζεστάθηκαν, οι "πράσινοι" ήταν πιο εύστοχοι και με καλάθι του Ερνανγκόμεζ στην εκπνοή πήραν προβάδισμα ενός πόντου στην ανάπαυλα (43-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο πέρασε σε αντίστοιχο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και το "τριφύλλι" να διατηρεί το προβάδισμα, κλείνοντας με +2 το δεκάλεπτο (65-67). Η τελευταία περίοδος βρήκε τους παίκτες του Αταμάν να διαχειρίζονται το μικρό πλεονέκτημα τους, και τον Μπράουν να "καθαρίζει" το ματς με τρίποντο στα 45" πριν το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 76-81.

Πρωταγωνιστές για τον Παναθηναϊκό οι Μήτογλου (19 πόντοι , 9 ριμπάουντ) και Μπράουν (18 πόντοι, 5 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 43-44, 65-67, 76-81