Πουέρτο Ρίκο-Μεξικό 75-72: Ο Κλαβέλ έδειξε τον δρόμο για την νίκη

To Πουέρτο Ρίκο με κορυφαίο τον Κλαβέλ νίκησε το Μεξικό με 75-72 στο τρίτο του κατά σειρά φιλικό προετοιμασίας για το "Διεθνές τουρνουά Ακρόπολις".

Το Πουέρτο Ρίκο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-9).  Αν και το Μεξικό κατάφερε να περάσει δύο φορές μπροστά (24-23), το Πουέρτο Ρίκο διαχειρίστηκε την κατάσταση και είχε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34).

Το Μεξικό πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, κατάφερε να προηγηθούν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-57). Αν και η χώρα από την Κεντρική Αμερική πάλεψε για να πάρει την νίκη, το Πουέρτο Ρίκο ανέτρεψε τις καταστάσεις, διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 75-72.

Από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισαν οι Κλαβέλ και Σόσα με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μεξικό διακρίθηκαν οι Εστράντα και Γκιρόν με 17 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 18-9, 43-34, 57-58, 75-72