Μεξικό-Σερβία 67-104: Άνετη νίκη με κορυφαίους Πετρούσεφ και Ντρόμπριτς

Μετά την νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο (80-68), η Εθνική Σερβίας επικράτησε και της Εθνικής ομάδας του Μεξικό με 104-67, στο φιλικό που έγινε για το "Διεθνές τουρνουά Ακρόπολις".

Αν και οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, η Σερβία πήρε το προβάδισμα και ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Η ομάδα από την βαλκανική χώρα πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 24-15 στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-35).

Η Σερβία ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 34-13 και κατάφερε να προηγηθεί με 37 πόντους (85-48). Οι πλάβι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν την ομάδα από το Μεξικό με 104-67.

Από την Σερβία ξεχώρισαν οι Πετρούσεφ και Ντόμπριτς με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μεξικό διακρίθηκαν οι Ντε Χάρο και Τζέιμς με 11 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-27, 35-51, 48-85, 67-104