Elite League – Περίπατος για Πανερυθραϊκό, στον Τρίτωνα το ντέρμπι, επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στην 13η αγωνιστική της Elite League:

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Πανερυθραϊκός το πέρασμα του από την έδρα της ΦΕΑ, όπως δείχνει το τελικό 80-96, σε παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (19-31), το οποίο και διατήρησαν με άνεση μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σταματογιάννη που σημείωσε 23 πόντους, με τον Αρνόκουρο να έχει 18 και τον Οικονομόπουλο 16.

Για την ΦΕΑ, ο Καραχάλιος είχε 20 πόντους, ο Στεργιάκης 16 και ο Καραλευθέρης 14 πόντους.

ΦΕΑ ΝΦ/ΜΧ-Πανερυθραϊκός 80-96

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Μαρινάκης-Ρίζος (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 19-31, 38-49, 60-78, 80-96

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Στεργιάκης 16 (1), Κοντός, Ζήρος 6, Ζήρος 2, Λίτσος 2, Παπανικολάου, Καραχάλιος 20 (2), Δεϊμέζης 3, Καραλευθέρης 14, Γαρέζος 4 (1), Δρόσος 13, Γεωργοπαπαδάκος.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 8 (2), Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 12, Κωστόπουλος 6 (2), Μωραΐτης 6 (1), Αρνόκουρος 18 (2), Ιωαννίδης, Οικονομόπουλος 16 (2), Σταματογιάννης 23 (3), Ματαλιωτάκης 7, Ευστρατίου.

Ερμής Σχηματαρίου-Αίας Ευόσμου: 70-69

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ερμή Σχηματαρίου, ο οποίος ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-10). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με δυναμικ΄στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-31).

Αν και ο Αίαντας Ευόσμου μείωσε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-51). Ο Αίας Ευόσμου μείωσε την απόσταση στην τέταρτη περίοδο και το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν πιο αποτελεσματικός και νίκησε εντός έδρας με 70-69.

Διαιτητές: Τσώνος-Σκαλτσής-Τσαχάκης (Δεσάρτης)

Δεκάλεπτα: 21-10, 48-31, 60-51, 70-69

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 18 (1), Γουάιλι, Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 4, Μέξης, Φιλοξενίδης, Μητσιμπόνας 2, Μαργέλης 2, Βασιλόπουλος 11 (3), Τάταρης 6, Κυρίτσης 24 (3).

Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 7 (1), Γουόκερ 13, Παπαδόπουλος 8 (2), Ναούμης 1, Πετράκης, Πετανίδης 8, Καλογιαννίδης 7, Δεληγεώργης 11 (2), Καραγιαννίδης 12, Μπαλτζόπουλος 2.

Ηρακλής-Αγρίνιο: 88-59

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35). Οι κυανόλευκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-48). Ο Ηρακλής διατήρησε την διαφορά του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Αγρίνιο με 88-59.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ελευθεριάδης-Παπαγερίδης (Πολυχρονίδης)

Δεκάλεπτα: 27-19, 48-35, 69-48, 88-59

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 18 (3), Αμπατζάς 6, Γοργόνης 8 (1), Λιάπης 8 (1), Μακρής 6, Χαριτόπουλος 14, Γεωργάκης, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 19 (2), Βουλγαρόπουλος 9.

Αγρίνιο (Πέρκος): Νικολαΐδης 7 (1), Καβαλιαράκης 2, Ντουζίδης 3 (1), Π. Μπαζίνας 17 (1), Καφέζας 2, Τσούκας, Τσουργιάννης 3, Κυριλής 7 (1), Φίσερ 3 (1), Λότον, Θ. Μπαζίνας 9, Μπαρδάκας 6 (1).

Παπάγου-Τρίτωνας: 67-77

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-31). Παρά την πίεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-52). Ο Τρίτωνας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Παπάγο με 77-67.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Ζιώγας-Τσιμπούρης (Ζώης)

Δεκάλεπτα: 14-20, 31-45, 52-60, 67-77

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης 6, Γεωργοπαπαδάκος 11 (3), Σανδραμάνης 5 (1), Καρούζος 4 (1), Μαράκης 2, Σολωμός, Μπέλη 6, Τζουγκαράκης 5, Καρακώστας 2, Μπαλός 2, Παυλίδης, Πίτερσον 24 (1).

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 4, Κουφόπουλος 11, Ζαραϊδώνης 4, Πολυτάρχου 11 (3), Πράπας 14 (3), Τσουργιάννης 8, Προίσκος, Καμπερίδης 14 (2), Ντράσκοβιτς 9 (1), Τσάμης 2.

Αμύντας-Καβάλα: 83-74

Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (34-33). Η ομάδα από τον Υμηττό ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-52). Ο Αμύντας παρέμεινε μπροστά και στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Καβάλα με 83-74.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Ασλανίδης-Σκανδαλάκης (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 18-20, 34-33, 62-52, 83-74

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλλι 7 (1), Σιούντρης 2, Γκρέκας 18 (4), Βαρδιάνος 12 (4), Λιακόπουλος 10 (2), Κουκουνιάς 2, Γιούση 2, Γκάτζο, Έκε 10 (1), Δόξας 17, Καλογερίας 3 (1).

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 22 (2), Μπόζης 13 (2), Πουλιανίτης 10, Απαζίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 2, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 12 (2).

Ελευθερούπολη-ΝΕ Μεγαρίδας: 100-64

Σαρωτικοί οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 33 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-27). Η Ελευθερούπολη διατήρησε την διαφορά της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την ΝΕ Μεγαρίδας με 100-64.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Γερακινής-Γεωργούλης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 34-12, 60-27, 87-47, 100-64

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 12 (3), Φιλοξενίδης, Σοκ 7 (1), Γράβας 8, Τσουμάνης 14, Ναούμης 19 (5), Σκουλίδας 14 (4), Ξύδης 3 (1), Γκατζιούρας, Γεωργίου 2, Ρόμπινσον 12, Τουτζιαράκης 9.

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 3 (1), Γκάτζιας 10 (2), Παπαγιάννης 8, Αγγελόπουλος 3, Γερομιχαλός 7 (1), Ντουμπίνσκι 9 (1), Καλλινικίδης 2, Χάσα 2, Γεωργαλάς 6, Μουρτζούκος, Μότλεϊ, Ζαρκαδούλας 14 (1).

Χαρίλαος Τρικούπης-Κόροιβος: 79-64

Παρότι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16), οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-27). Ο Χαρίλαος Τρικούπης παρέμεινε επικεφαλής του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας τον Κόροιβο με 79-64.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Δέλλας-Τσάνταλη (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 16-16, 43-27, 65-43, 79-64

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 24 (4), Φενέρ 5, Δημητρακόπουλος 15 (2), Μανιάς, Στράτος, Τόλα 7, Ερμείδης 6 (1), Μολφέτας 10 (2), Κουρουπάκης 9, Καραγεωργίου 2, Νάνος 1.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 2, Νοέας 4, Καμάρας 9 (1), Ερμείδης 7, Σιδηροηλίας 7, Ιατρίδης 5 (1), Μαστόρος 12 (3), Ρουμελιώτης 4 (1), Βύρλας 14.