Α2 Ανδρών: Διπλό για Ολυμπιακό Β' και Απόλλωνα

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αμαρουσίου (94-96), ενώ η ομάδα του Απόλλωνα Πάτρας κέρδισε εκτός έδρας την Καρδίτσα (67-70). Πλέον η άνοδος στην Basket League, θα κριθεί την Τετάρτη (23/6).

Μαρούσι - Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank 94-96

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι την αναμέτρηση, ωστόσο ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank, ήταν εκείνος που βρέθηκε σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (21-23, 10'). Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου μισού, ωστόσο ένιωθαν συνεχώς την «ανάσα» του Αμαρουσίου, που πίεζε διαρκώς (48-55, 20'). Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενουμενοι με μπροστάρηδες τους Γκαγκαλούδη και Χατζηδάκη, προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, όμως οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο (73-77, 30'). Το τελευταίο μέρος του αγώνα εξελίχθηκε σε... θρίλερ, καθώς ο Ξύδας με δικό του τρίποντο μείωσε για τους γηπεδούχους στους δύο πόντους (82-84, 34'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις από τον Νικολαϊδη και πήραν «αέρα» 7 πόντων (84-91, 35'). Το Μαρούσι μείωσε δραματικά λίγο πριν το φινάλε (93-96, 40') και με 2,9 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Γκαγκαλούδης ευστόχησε σε 1/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 94-96. Έτσι ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πανηγύρισε ακόμα μία νίκη στην Α2 Ανδρών και συνέχισε την πορεία του στην κορυφή.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Τσόχλας με 24 πόντους  και ακολούθησε ο Νικολαϊδης με 21 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαγκαλούδης με 37 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-55, 73-77 94-96

μαρούσι στατς233ρτρηυ

ολυμπιακος β στατς3γτηυθκξ5υ4τ3

Καρδίτσα - Απόλλων Πάτρας: 67-70

Δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες χωρίς καμία από τις να μπορεί να πάρει προβάδισμα όπως δείχνει και το 16-16 του πρώτου δεκάλεπτου. Με τον ίδιο τρόπο συνέχισαν οι δύο αντίπαλοι και στη δεύτερη περίοδο χωρίς κάποια να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα και να ξεφύγει στο σκορ (33-31,20’). Ούτε μετά την ανάπαυλα άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά την ομάδα της Πάτρας τελικά να παίρνε τη νίκη με 70-67.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Διαμαντάκος με 14 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάλλες με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-31, 47-49, 67-70

καρδιτσα στατς435υθυυ4τ3ρ2

απόλων πάτρας στατς 324354ηξ5η

Παγκράτι - Πανερυθραϊκός: 71-81

Πιο καλά μπήκανε στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (21-24,10’). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Παγκρατίου ήταν καλύτερη και με ένα επιμέρους σκορ 24-13 κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 8 πόντους (45-37,20’). Μετά την ανάπαυλα ο Πανερυθραϊκός ανέβασε στροφές και ξεκίνησε την ανατροπή, την οποία ολοκλήρωσε στο τελευταίο μέρος και πήρε την εύκολη νίκη με 81-71.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Καμπουρίδης με 19 πόντους και ακολούθησε ο Αθανασούλας με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ξύδης και Μίχαλος με 14 πόντους έκαστος

Τα δεκάλεπτα:  21-24, 35-37, 55-53, 71-81

παγκράτι στατς2324354ηυξη5υ

πανερυθραικοός στατς4355υ43τρεφγκθξυητ

Ελευθερούπολη - Αμύντας: 70-68

Πιο δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 7 πόντων (18-11,10’). Η ομάδα της Ελευθερούπολης κατάφερε σε όλο τον αγώνα να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε από νωρίς και τελικά έφτασε στη νίκη με 70-68.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Ράπτης με 18 πόντους και ακολούθησε ο Τσιλούλης με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τόπαλι με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-24,  54-49, 70-68