Α2 Ανδρών: Έμεινε μόνος στην πρώτη θέση ο Ολυμπιακός Β'

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πέρασε με επιτυχία από την έδρα του Πανερυθραϊκού (76-91) και πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη του. Αντίθετα, το Μαρούσι νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 76-67.

Πανερυθραϊκός - Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank 76-91

O Oλυμπιακός Β' Piraeus Bank ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και επέβαλε τον ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε στο +7  (18-25, 10'). Ο Πανερυθραϊκός φρόντισε να παραμείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι που είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Νικολαϊδη, Σκουλίδα και Παπαδιονυσίου, κράτησαν τα ηνία και στο τέλος του πρώτου μισού (38-47, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και δίχως να επιτρέψουν στους γηπεδούχους να απειλήσουν, έφτασαν στην νίκη με 91-76.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Νικολαϊδης και Σκουλίδας οι οποίοι μέτρησαν από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Από την μεριά των ηττημένων οι Βουγιούκας και Φιλιππάκος πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-47, 61-74, 76-91

παν σττ

οσφπ β σττ

Μαρούσι - Απόλλων Πάτρας 76-67

Oι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο το Μαρούσι ήταν εκείνο που είχε το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα σε θέση οδηγού, ενώ μετά το ημίχρονο απέκτησαν σταδιακά διαφορά δέκα πόντων (56-46, 30'). Η ομάδα του Απόλλωνα Πάτρας προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο το Μαρούσι διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη με 76-67.

Tα δεκάλεπτα: 18-14, 38-33, 56-46, 76-67.

μαρουσι στ

απολλων

Ελευθερούπολη - Παγκράτι 82-68

Η Ελευθερούπολη επέβαλε τον ρυθμό της και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (22-18, 10'), ωστόσο ένιωθε συνεχώς την «ανάσα» του Παγκρατίου, που πίεζε διαρκώς. Μετά το τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το... γκάζι και με επιμέρους 23-15 στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 59-53, 82-68

ελευθ στ

παγκρατι στ

Αμύντας - Καρδίτσα 76-69

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, όπως μαρτυρά και το 16-14 της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να ξεφύγουν πριν την ανάπαυλα, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και με επιμέρους 14-22 έφεραν το ματς στα ίσα. Το τελευταίο μέρος ανήκε στον Αμύντα, ο οποίος ανέβασε στροφές και με επιμέρους 25-18 έφτασε στην νίκη με 76-69

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 37-29, 51-51, 76-69