Α2 Ανδρών: Επικράτησε με 86-75 του Αμαρουσίου και επέστρεψε στις νίκες η Καρδίτσα

Η Καρδίτσα υπερασπίστηκε την έδρα της κόντρα στο Μαρούσι και πήρε τη νίκη με 86-75. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 10-7, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 11-6.

Kαρδίτσα - Μαρούσι 86-75

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι την αναμέτρηση, ωστόσο η Καρδίτσα ήταν εκείνη που κατάφερε να ξεφύγει σταδιακά στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (23-13, 10'). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία στην δεύτερη περίοδο και έκαναν δύσκολο το έργο του Αμαρουσίου, το οποίο βρέθηκε να κυνηγάει στο τέλος του πρώτου μισού, διαφορά 14 πόντων (43-29, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Σκαραφίγκα ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους 17-24 πλησίασαν τους αντιπάλους τους. (60-53, 30'). Το σύνολο του Κομποδιέτα δεν πτόηθηκε από την πίεση των φιλοξενούμενων και στο τελευταίο μέρος του αγώνα κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου και στην συνέχεια να φτάσει μέχρι την νίκη με 86-75.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Παπαρέγκας με 29 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Κακλαμάνος με 26 πόντους.

Από την μεριά των ηττημένων ο Ξύδας σημείωσε 18 πόντους και ο Στασινός πέτυχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-29, 60-53, 86-75