A2: Μαζί στην κορυφή Ολυμπιακός Β' και Απόλλων Πάτρας

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πήρε εύκολα την νίκη απέναντι στον Αμύντα με 78-58 και εκμεταλευόμενος την ήττα του Απόλλωνα Πάτρας τον έπιασε στη κορυφή της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός Β Piraeus Bank - Αμύντας: 78-58

Πιο δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού, αφού τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (20-14,10'). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τσαλαδάρη ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση της και έφτασε την διαφορά πριν το ημίχρονο σττο +15 (43-28,20'). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank και κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη με 78-58 απέναντι στον Αμύντα που δεν είχε απάντηση στην εμφάνιση των γηπεδούχων.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μελισσαράτος με 14 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Σαλέχ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 43-28, 60-45, 78-58

olybiacos b

amyntas

Ελευθερούπολη - Απόλλων Πάτρας: 68-61

Δυνατά ξεκίνησαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα όπως δείχνει και το 22-20 της πρώτης περιόδου. Με τον ίδιο τρόπο συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα της Πάτρας να πηγαίνει στο ημίχρονο μπορστά για δυό πόντους (36-38,20'). Οι δύο αντίπαλοι σύνεχισαν χέρι-χέρι και μετά την ανάπαυλα. Στο τελευταίο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν λίγο στροφές και έφτασαν στη νίκη με 68-61.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Δημάκος με 19 πόντους και ακολούθησε ο Χάλαρης με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Διαμαντάκος με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-38, 49-50, 68-61

ελευθερούπολη

πατρα

Μαρούσι - Πανερυθραϊκός: 96-103

Όρεξη να παίξουν επιθετικό μπάσκετ είχαν οι δύο ομάδες και το έδειξαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο που η ομάδα του Αμαροσίου προηγήθηκε με 3 πόντους (26-23,10') Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, με την ομάδα του Πανερυθραϊκου όμως να έχει αυτή την φορά το προβάδισμα και να πηγαίνει στο ημίχρονο στο +1 (48-49,20'). Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν τελικά την νίκη με 103-96.

Για τους νικητές τη  διαφορά έκανε ο Καλλανιώτης με 27 πόντους και ακολούθησε ο Φιλιππάκος με 20 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Στασινός με 25 πόντους και ακολούθησε ο γκαγκαλούδης με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 48-49, 70-70, 96-103

μαρούσι

πανερυθραικος3ρτθυτρ

Παγκράτι - Καρδίτσα: 87-75

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Παγκρατίου και έδειξε εξ' αρχής ότι είναι το αφεντικό του παιχνιδιού αφού έφτασε να προηγείτε με 27 πόντους στο ημίχρονο (58-31,20').  Με τον ίδιο τρόπο πήγαινε το παιχνίδι και μετά την ανάπαυλα με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο +22 (70-48,30') για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο μέρος η Καρδίτσα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως η ομάδα του Λιόγας κράτησε την ψυχραιμία της και πήρε τη νίκη με 87-75.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Δόξας με 24 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαβατσίκος με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 58-31, 70-48, 87-75