Α2 Ανδρών: Ξέσπασε και επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός Β'

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ξέσπασε μετά την ήττα από την Καρδίτσα και πήρε τη νίκη με 90-67, κόντρα στο Παγκράτι.

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank - Παγκράτι: 90-67

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ξεκίνησε με το πόδι στο... γκάζι την αναμέτρηση και επέβαλε τον ρυθμό του. Οι παίκτες του Τσαλδάρη «έχτισαν» διαφορά 15 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια ανέβασαν ακόμα πιο πολύ την απόδοσή τους και έκλεισαν το πρώτο μισό του ματς στο +30 (56-26, 20'). Το Παγκράτι έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει το τέμπο των ερυθρόλευκων ούτε μετά την ανάπαυλα και έτσι οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με 90-67.

Από τους νικητές οι Σκουλίδας και Χρηστίδης σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος, ενώ ο Νικολαίδης έκανε double-double με 13 πόντους και 12 ασίστ.

Από την μεριά των ηττημένων, ο Δόξας τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 56-26, 83-45, 90-67

ολυμπιακος

παγκράτι

Καρδίτσα - Πανερυθραϊκός:  76-58

Πολύ δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν 26-4 επιμέρους σκορ και εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (44-26,20’). Μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξαν και πολλά και η Καρδίτσα επικράτησε εύκολα με  76-58

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Κακλαμάνος  με 18 πόντους και ακολούθησε ο Βαβατσίκος με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Φιλιππάκος με 19 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-26, 57-43, 76-58

καρδίτσα

πανερυθραικος

Μαρούσι - Ελευθερούπολη: 95-67

Μια περίοδος κατάφερε να κρατήσει αντίσταση η Ελευθερούπολη, από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα το Μαρούσι ανέβασε στροφές και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο +14 (51,37.20’). Με τον ίδιο τρόπο εξελίχθηκε το παιχνίδι και μετά την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι και να φτάνουν στην νίκη με 95-67.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Γκαγκαλούδης με 32 πόντους και ακολούθησε Στασινός με 24 πόντους

Για τους ηττημένους ξεχώρισε  ο Τσιλούλης με 20 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 51-37, 76-58, 95-67

μαρούσι

ελευθερούπολη

Απόλλων Πάτρας - Αμύντας:  78-44

Καμία δυσκολία δεν αντιμετώπισε η ομάδα της Πάτρας απέναντι σε αυτή του Αμύντα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή την αρχή ότι είναι τα αφεντικά του παιχνιδιού. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ανέβαινε και εν τέλη έφτασαν στην εύκολη με  78-44.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Αντωνάκης με 21 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκαναν ο Σιουντρής και ο Σαλέχ με 8 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 39-22, 63-33, 78-44