Ολυμπιακός Β' - Aπόλλων Π. 81-78: Στην κορυφή ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της Α2 οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank επικράτησε με 81-78 του Απόλλωνα Πάτρας και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α2 Ανδρών στην πρώτη θέση.

Oι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στο παρκέ να μην αφήσουν η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι... ντέρμπι από το πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ήταν εκείνος που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, ωστόσο ένιωθε συνεχώς την «ανάσα» του Απόλλωνα Πάτρας (13-12, 10'). Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα, με τις δύο πλευρές να παραμένουν κοντά μεταξύ τους και τους Πειραιώτες να διατηρούν τα ηνία (33-32, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Μελισσαράτο ανέβασαν... στροφές και με επιμέρους 29-22 στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να ξεφύγουν στο +8 (62-54, 30').

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να κρατούν με ασφάλεια το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά λίγο πριν το φινάλε (75-73, 39'). Ύστερα από δύο άστοχες βολές του Τσόχλα, ο Μελισσαράτος πήρε το ριμπάουντ και έδωσε ανάσες στους συμπαίκτες του (77-73). Με 39'' να απομένουν ο Ζούμπος ευστόχησε δύο βολές για το 77-75 και ο Τσόχλας πήγε εκ νέου στην γραμμή των βολών, για να κάνει το 79-75. Ο Ζούμπος χρεώθηκε με βήματα στην επόμενη επίθεση του Απόλλωνα και ο Χρηστίδης με κάρφωμα έκανε το 81-75. Ο Αγγέλου κέρδισε τρεις βολές στα 9 εναπομείναντα δευτερόλεπτα και μείωσε σε 81-78 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μελισσαράτος, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους. Από 14 πόντους έκαστος σημείωσαν οι Νικολαϊδης και Τσόχλας.

Από την μεριά του Απόλλωνα Πάτρας, ο Αντωνάκης μέτρησε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-32, 62-54, 81-78.