Α2 Ανδρών: Πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Καβάλας (61-87) στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-2.

Καβάλα - Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank 61-87

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank φρόντισε να επιβάλει από νωρίς τον ρυθμό του και άφησε την Καβάλα στο πρώτο δεκάλεπτο να κυνηγά διαφορά 7 πόντων (18-25, 10'). Με του γηπεδούχους να μην μπορούν να πλησιάσουν περισσότερο, οι ερυθρόλευκοι, με μπροστάρηδες τους Χρηστίδη, Νικολαϊδη και Σκουλίδα ξέφυγαν ακόμα περισσότερο και έκαναν πιο δύσκολο το έργο των αντιπάλων τους στο ημίχρονο (32-48, 20'). Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στο ίδιο τέμπο και μετά την ανάπαυλα και δίχως να απειληθεί στη συνέχεια έφτασε στη νίκη με 87-61.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Σκουλίδας και Χρηστίδης με 15 πόντους έκαστος, ενώ ο Νικολαΐδης σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Από την Καβάλα ο Πάτρας είχε 13 πόντους, ο Σαββίδης 12 πόντους, ενώ ο Αμπατζάς έκανε double – double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-48, 50-66, 61-87.

ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΑΤ

ΟΣΦΠ Β ΣΤΑΤ

Απόλλων Πάτρας - Δάφνη Δαφνίου 81-53

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (17-13, 10'). Με την Δάφνη Δαφνίου να χάνει τον αρχικό της ρυθμό, η ομάδα της Πάτρας πάτησε το... γκάζι και πήρε ισχυρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μισού (43-24, 20'). Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια με τον Απόλλωνα να υπερασπίζεται την διαφορά του και να φτάνει στη νίκη με 81-53.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αγγέλου με 18 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Μαλέλης πέτυχε 16 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 17-13, 43-24, 63-41, 81-53.