Α2: Άνετη νίκη και κορυφή για Μαρούσι

Το Μαρούσι επικράτησε εύκολα της Καρδίτσας με 94-63 και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2.

Πανερυθραικός-Παγκράτι: 90-83

Το Παγκράτι ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παρά την πίεση των γηπεδούχων, πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-39). Η διαφορά δεν άλλαξε στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-60), με τον Πανερυθραικό με ένα επί μέρους σκορ 30-17 στην τέταρτη περίοδο να φέρνει τα πάνω-κάτω και να επικρατεί εντός έδρας του Παγκρατίου με 90-83.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Βουγιούκας, Σκανδάλος και Φιλιππάκος με 15 πόντους έκαστος, ενώ από το Παγκράτι διακρίθηκαν οι Μίχαλος και Ματαλιωτάκης με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 39-45, 60-66, 90-83

Διαιτητές: Σκούτας-Ζακεστίδης-Σπυρόπουλος (Ορφανός)

Ψυχικό-Ελευθερούπολη: 91-93

Η Ελευθερούπολη, παρά την πίεση του Ψυχικού, ξεκίνησε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-43). Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 25-13 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-63). Απαντήσεις βρήκε στην τέταρτη περίοδο η Ελευθερούπολη, οπού με ένα δικό της επί μέρους σκορ 30-23, κατάφερε να προσπεράσει και να νικήσει εκτός έδρας το Ψυχικό με 93-91.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Δημάκος και Ράπτης με 28 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Κυρίτσης και Μιλεντίγιεβιτς με 34 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα:  19-21, 43-50, 68-63, 91-93

Διαιτητές:  Κατραχούρας-Κωνσταντινίδου-Ρίζος (Άκελ)

Μαρούσι-Καρδίτσα: 94-63

Το Μαρούσι πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, πήρε μια διαφορά 18 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-30). Οι γηπεδούχοι διεύρυναν την διαφορά περαιτέρω, με ένα επί μέρους σκορ 28-12, κάτι που τους έδωσε προβάδισμα 34 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-42). Το Μαρούσι διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Καρδίτσα με 94-63.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 32 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καρδίτσα διακρίθηκαν οι Τσούκας και Παπαρέγκας με 19 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-15, 48-30, 76-42, 94-63

Διαιτητές: Μαλαμάς-Παντελίδης-Τσιμπούρης (Τηγάνης)

Δάφνη Δαφνίου-Τρίτωνας: 63-69

Η Δάφνη Δαφνίου ξέφυγε στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-26). Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τις καταστάσεις, με ένα επί μέρους σκορ 22-10 και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-45). Ο Τρίτωνας έφερε τα πάνω-κάτω και με ένα επί μέρους σκορ 24-15 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Δάφνη Δαφνίου εκτός έδρας με 69-63.

Από τον Τρίτωνα ξεχώρισαν οι Τσιώκος και Κόκκαλης με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δάφνη Δαφνίου διακρίθηκαν οι Μπέμπης και Στεφανίδης με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-16, 26-35, 48-45, 63-69

Διαιτητές: Σκαλτσής-Τσάτσης-Φραγκούλη (Παππάς)

Αμύντας-Οίακας Ναυπλίου: 95-93

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Αμύντα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42). Οι γηπεδούχοι, παρά την πίεση του Οίακα Ναυπλίου, διατήρησαν την απόσταση και διεύρυναν την διαφορά, αφού προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-58). Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ανταγωνιστικές και τον Οίακα να μειώνει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (84-84). Ίδιο σκηνικό και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με την ομάδα από τον Υμηττό να επικρατεί του Οίακα Ναυπλίου με 95-93.

Από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώρισαν οι Κουμπούρας και Σιμιτζής με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Βαρδιανός και Κουκουνιάς με 28 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-15, 44-42, 62-58, 84-84 (τέλος της κανονικής περιόδου), 95-93 (τέλος της πρώτης περιόδου της παράτασης)