Α2 Ανδρών: Σπουδαίο διπλό για τον Πανερυθραϊκό στην Ελευθερούπολη

Με την 14η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρόγραμμα της Α2 Ανδρών, με τον Πανερυθραϊκό να παίρνει σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Ελευθερούπολη.

Ελευθερούπολη - Πανερυθραϊκός 78-83

Το παιχνίδι ήταν... ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αποφασισμένες στο παρκέ και να πορεύονται πόντο-πόντο (13-20, 10'). Η Ελευθερούπολη είχε τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο (39-37, 20'), αλλά και στο τρίτο (59-58, 30'), ωστόσο ένιωθε διαρκώς την «ανάσα» του Πανερυθραϊκού, που πίεζε συνεχώς. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας που είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Σκάνδαλο, Βουγιούκα και Καμπουρίδη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο τελευταίο μέρος και με ένα επιμέρους 19-25 πήρε την σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σκάνδαλος με 19 πόντους, ενώ οι Βουγιούκας και Καμπουρίδης σημείωσαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Δημάκος σημείωσε 19 πόντους, με τους Ράπτη και Τσιλούλη να πετυχαίνουν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-37, 59-58, 78-83

ελευθερουπολη στατιστικα

πανερυθραικος στατιστικα

Παγκράτι - Φίλιππος Βέροιας 105-70

Το Παγκράτι επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό τους και στο πρώτο δεκάλεπτο απέκτησε διαφορά 22 πόντων (33-11, 10'). Έκτοτε οι γηπεδούχοι έκαναν ακόμα πιο δύσκολο έργο του Φιλίππου Βέροιας, καθώς στο ημίχρονο ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (58-28, 20'). Με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πλησιάσουν, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο και έτσι το Παγκράτι έφτασε στη νίκη με 105-70.

Για τους νικητές Ονάσογλου σημείωσε 15 πόντους.

Από την ομάδα της Βέροιας ο Ελευθεριάδης πέτυχε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 33-11, 58-28, 82-53, 105-70

παγκρατι

φιλιππος

Καρδίτσα - Ψυχικό 76-73

Το Ψυχικό ξεκίνησε σε θέση οδηγού στην πρώτη περίοδο (13-20, 10'), ωστόσο η Καρδίτσα πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τα ηνία (35-36, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν λύγισαν στην πίεση των αντιπάλων τους και πήραν την δραματική νίκη με 76-73.

Κορυφαίος σκόρερ της Καρδίτσας ήταν ο Παπαρέγκας με 18 πόντους.

Αντίστοιχα, για το Ψυχικό, ο Κυρίτσης σημείωσε 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-36, 56-52, 76-73

καρδιτσα49899

ψυχικο

Οίακας Ναυπλίου - Μαρούσι 87-93

Το Μαρούσι έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, καθώς στις δύο πρώτες περιόδους ήταν σε θέση οδηγού. Μετά την ανάπαυλα ο Οίακας Ναυπλίου ανέβασε στροφές βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου για έναν πόντο (72-71, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις με τους Γκαγκαλούδη και Στασινό και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 93-87.

Πρώτος σκόρερ του Αμαρουσίου ήταν ο Γκαγκαλούδης με 35 πόντους.

Από τους γηπεδούχους, ο Σιμιτζής σημείωσε 26 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 25-30, 46-53, 72-71, 87-93

οιακας

μαρουσι

Τρίτωνας - Αμύντας 68-78

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στον ίδιο ρυθμό και τελείωσαν ισόπαλες το πρώτο δεκάλεπτο (18-18, 10'). Ο Τρίτωνας κατάφερε να αποκτήσει διαφορά 6 πόντων πριν την ανάπαυλα (41-48, 20'), ωστόσο ο Αμύντας ήταν εκείνος που πήρε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 7 πόντους (41-48, 30'). Στη συνέχεια το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... θρίλερ καθώς οι δύο πλευρές παρέμειναν κοντά. Με το σκορ στο 64-66, ο Γερομιχαλός ευστόχησε σε 2//2 βολές, 7'' πριν το φινάλε και ισοφάρισε (. Ο Κόκκαλης δεν κατάφερε να βρει το καλάθι στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Αμύντας είχε τα ψυχικά αποθέματα και με ένα επιμέρους   κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-68.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκάτσο με 21 πόντους, ενώ από την μεριά των ηττημένων ο Τσιώκος μέτρησε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-30, 41-48, 66-66 (κ.α), 68-78 (παρ.)