Α2: Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα Πάτρας

Παρότι ο Φίλιππος Βέροιας είχε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (46-39), η Ελευθερούπολη φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 92-77.

Φίλιππος Βέροιας-Ελευθερούπολη: 77-92

Ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16).  Παρότι η Ελευθερούπολη μείωσε και ήθελε να μαζέψει την διαφορά, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Στο δεύτερο μέρος, η Ελευθερούπολη είχε τον πρώτο λόγο και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 53-31, κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Φίλιππου Βέροιας με 92-77.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Τσιλούλης και Νίκου με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Σουτζόπουλος με 28 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-16, 46-39, 61-66, 77-92

Διαιτητές: Θεοδώρου-Γραικός-Αγραφιώτης Γρ. (Παπαδόπουλος Θ.)

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Πανερυθραικός-Καρδίτσα: 78-77

Οι γηπεδούχοι πάτησαν στο παρκέ πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και είχαν προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Η Καρδίτσα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι την διατήρησαν και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Η Καρδίτσα ομάδα αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και μείωσε την διαφορά, με τον Πανερυθραικό να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει εντός έδρας με 78-77.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Στάθης και Φιλιππάκος με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από διακρίθηκαν οι Παπαρέγκας και Κακλαμάνος με 23 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-16, 46-39, 62-60, 78-77

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κοντίλης-Ρίζος (Παππάς)

Μαρούσι-Τρίτων: 85-80

Αν και ο Τρίτωνας είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους δύο ανταγωνιστές να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με τον Μαρούσι να είναι μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (47-45).

Το Μαρούσι άντεξε στις επιθέσεις του Τρίτωνα και κατάφερε να επικρατήσει με 85-80.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Μάντζαρης και Κόκκαλης με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-22, 47-45, 73-63, 85-80

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Δόλγυρας-Τεφτίκης (Τζουβάρας)

ΑΕ Ψυχικού-Οίαξ Ναυπλίου: 97-85

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Οίακα Ναυπλίου να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Το Ψυχικό βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, πέρασε μπροστά με πέντε πόντους (43-38, 18'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά, αλλά το Ψυχικό προηγούνταν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 16-8 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (62-53, 23'), με τον Οίακα Ναυπλίου να μειώνει την διαφορά, αλλά το Ψυχικό να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-64). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο, με το Ψυχικό να επικρατεί του Οίακα Ναυπλίου εντός έδρας με 97-85.

Από το Ψυχικό ξεχώρισαν οι Κυρίτσης και Ιορδάνου με 25 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Σιμιτζής και Κουμπούρας με 27 και 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-24, 46-45, 68-64, 97-85

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Μακρόπουλος-Κανελλόπουλος (Τηγάνης)

Δάφνη Δαφνίου-Καβάλα: 77-69

Η Δάφνη Δαφνίου ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Αν και η Καβάλα πίεσε για να μειώσει την διαφορά, η Δάφνη Δαφνίου διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-34).

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, διεύρυναν την διαφορά και πήραν προβάδισμα με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-46).  Παρότι η Καβάλα μείωσε κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 23-15, η Δάφνη Δαφνίου κράτησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 77-69.

Από την Δάφνη Δαφνίου ξεχώρισαν οι Μαλέλης και Μπέμπης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Αμπατζάς και Πάτρας με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα:  25-19, 44-34, 62-46, 77-69

Διαιτητές: Παγώνης-Μαραμής-Παζώλης (Αλετράς)

Αμύντας-Απόλλων Πατρών: 58-64

O Αμύντας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Απόλλων Πάτρας προσπάθησε να μειώσει, αλλά η ομάδα από τον Υμμητό είχε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-25).

Οι Πατρινοί με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 39-24, ανέτρεψαν τις καταστάσεις στο δεύτερο μέρος και επικράτησαν του Αμύντα εκτός έδρας με 64-58.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Τοπάλι και Μπέλη με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από διακρίθηκαν οι Διαμαντάκος και Μολφέτας με 24 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 44-46, 58-64

Διαιτητές: Μαλαμάς-Πιτσίλκας-Χριστινάκης (Άκελ)