Νικς-Νάγκετς 116-110: Με κομβικούς τους Μπράνσον και Μπάρετ

Οι Νικς πήραν την ματσάρα και νίκησαν εντός έδρας τους Νάγκετς με 116-110, για αυτό και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 42-30, ενώ η ομάδα από το Ντένβερ έπεσε στο 47-24.

Οι Νικς είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους σε πέντε περιπτώσεις και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-28). Αν και η ομάδα από την Νέα Υόρκη είχαν 13 πόντους διαφορά στο 17' λεπτό (45-32), αλλά οι Νάγκετς βρήκαν απαντήσεις στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 39-26, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-62).

Παρότι η ομάδα από το Ντένβερ είχε προβάδισμα 13 πόντων στο 30' λεπτό (84-71), οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 29-24, ισοφάρισαν στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-91). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα από το Ντένβερ να έχει τα ηνία του αγώνα σε δύο περιπτώσεις, αλλά οι Νικς έπαιζαν πιο αποτελεσματικά και νίκησαν εντός έδρας με 116-110.

Από τους Νικς διακρίθηκαν οι Μπράνσον και Μπάρετ με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νάγκετς ξεχώρισαν οι Μάρει και Γιόκιυς (10ρ. και 8 ασίστ) με 25 και 24 πόντους.

Περίοδοι: 36-28, 62-67, 91-91, 116-110