Πίστονς-Ράπτορς 91-95: Με ηγέτη τον Σιακάμ επικράτησε το Τορόντο

Οι Ράπτορς νίκησαν εκτός έδρας τους Πίστονς με 95-91 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 30-31, ενώ η ομάδα από το Ντιτρόιτ έπεσε στο 15-46.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Αν και οι Πίστονς είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν  στο 23' λεπτό και είχαν διαφορά δύο πόντων (44-42). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και για αυτό το αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ισοπαλία (44-44).

Πολλές εναλλαγές στο σκορ έγιναν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του Ντιτρόιτ να έχει το πάνω χέρι το μεγαλύτερο διάστημα της ώρας, αλλά η ομάδα του κόουτς Νικ Νέρς προηγήθηκε με ένα προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-70). Η διαφορά παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο, με τους Ράπτορς να παίζουν πιο αποτελεσματικά, για αυτό και νίκησαν εκτός έδρας με 95-91.

Από τους Ράπτορς διακρίθηκαν οι Σιακάμ (8ρ. και 5 ασίστ) και Τρεντ (1ρ. και 4 ασίστ) με 29 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισε ο Μπάγκλει με 21 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ οι Μπογκντάνοβιτς (9ρ. και 1 ασίστ), Ντιαλλό (5ρ.) και Λίβερς (2ρ. και 1 ασίστ) σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 22-22, 44-44, 70-71, 91-95