Σέλτικς-Γκρίζλις 119-109: Με κομβικό τον Γουάιτ

Οι Σέλτικς νίκησαν εντός έδρας τους Γκρίζλις με 119-109 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 41-16, ενώ η ομάδα από το Μέμφις έπεσε στο 34-22.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους Γκρίζλις να έχουν τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-26). Οι Σέλτικς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 35-20, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-48).

Αν και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 33-21, η ομάδα από την Βοστώνη διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-81). Οι Σέλτικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Γκρίζλις με 119-109.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Γουάιτ (3ρ. και δέκα ασίστ) και Χάουσερ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γκρίζλις ξεχώρισαν οι Μοράντ (6ρ. και επτά ασίστ) και Μπέιν (6ρ. και επτά ασίστ) με 25 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 26-28, 61-48, 82-81, 119-109