Χόρνετς-Μάτζικ 113-119: Απέδρασε η ομάδα του Ορλάντο με double double των Μπανκέρο και Κάρτερ

Οι Μάτζικ νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 119-113 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 22-32, ενώ η ομάδα από την Σάρλοτ έπεσε στο 15-40.

Σαρωτικοί ήταν οι Χόρνετς στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-28). Οι Μάτζικ απάντησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 34-21, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-58).

Η ομάδα από το Ορλάντο πήγε την διαφορά από το +2 (73-71, 30' λεπτό) στο +11 (82-71, 32' λεπτό). Αν και οι γηπεδούχοι πίεσαν στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (90-85). Το ματς έγινε ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Οι Μάτζικ είχαν σερί στα τελευταία λεπτά του αγώνα και δημιουργώντας μια διαφορά, νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 119-113.

Από τους Μάτζικ διακρίθηκαν οι Μπανκέρο (10ρ. και πέντε ασίστ) και Κάρτερ (12ρ. και τρεις ασίστ) με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Μπολ και Ροζίερ με 33 και 24 πόντους.

Περίοδοι: 37-28, 58-62, 85-90, 113-119