Χιτ-Μπακς 111-95: Λείπει ο Γιάννης, χορεύει...το Μαϊάμι

Οι Χιτ νίκησαν εντός έδρας τους Μπακς με 11-95 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 24-20, ενώ η ομάδα από το Μιλγουόκι έπεσε στο 27-16΄.

Οι Μπακς δεν είχαν στην διάθεση τους, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τον Κρις Μίντλετον και τον Σερτζ Ιμπάκα. Πιο δυνατό το ξεκίνημα για τους Χιτ, οι οποίοι ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Η ομάδα από το Μαιάμι ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους στο 16' λεπτό (42-27). Παρά την πίεση των "ελαφιών", οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-45).

Αν και η ομάδα από το Μιλγουόκι μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 30' λεπτό (63-62), οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-71). Οι Χιτ ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 34-24, κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας τους Χιτ με 111-95.

Από τους Χιτ διακρίθηκε ο Βίνσεντ με 27 πόντους, με τους Αντεμπάγιο και Ολαντίπο να βάζουν από 20 πόντους έκαστος. Από την Μπακς ξεχώρισαν οι Πόρτις και Κόνατον με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε ένα ριμπάουντ σε 2:44 λεπτά.

Περίοδοι: 28-20, 53-45, 77-71, 111-95