Λέικερς - Χιτ 112-109: Ο Σρέντερ «σκότωσε» το Μαϊάμι (vid)

Με κρεσέντο 14 πόντων στην τελευταία περίοδο ο Ντένις Σρέντερ έδωσε τη μεγάλη νίκη στους Λέικερς, με την ομάδα του Λος Άντζελες να επικρατούν με 112-109 επί της αντίστοιχης του Μαϊάμι.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάντα τα ηνία του αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πιέσουν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως ο σταρ της Εθνικής Γερμανίας ήταν εκεί που έπρεπε στην τελευταία περίοδο και πέτυχε τους μισούς από τους συνολικούς του πόντους καθώς δε θα ησύχαζε  αν δεν έδινε στην ομάδα του το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Σρέντερ με 32 πόντους διακρίθηκε από τους νικητές, ενώ οι ηττημένοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Μπάτλερ με 27 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-23, 52-48, 79-78, 112-109.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Μπράουν Τρ. 2, Μπέβερλι 4, Ριβς 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουέστμπρουκ 21 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), Ναν 9 (1), Γκάμπριελ 10 (1) , Τοσκάνο-Άντερσον 2, Μπράιαντ Τομ. 21 (9 ριμπάουντ), Σρούντερ 32 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κρίστι

ΧΙΤ: Μπάτλερ 27 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάρτιν 8 (1) , Αντεμπάγιο 30 (13 ριμπάουντ), Λάουρι 11 (1/4 τρίποντα) , Χίρο 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Βίνσεντ 2 , Ρόμπινσον , Ολαντίπο 12 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέντμον 2, Στρους 8 (1/6 τρίποντα).