Επική ανατροπή για Κινγκς, οι Τζορτζ και Λέοναρντ έδειξαν στους Κλίπερς τον δρόμο για την νίκη

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Πέμπτης (15/12).

Αναλυτικά:

Πέισερς-Γουόριορς: 125-191

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (74-54). Αν και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 33-19, η ομάδα από την Ιντιάνα κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (93-87). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους Πέισερς να διατηρούν το προβάδισμα τους, για αυτό και νίκησαν εντός έδρας τους Γουόριορς με 125-119.

Περίοδοι: 27-26, 74-54, 93-87, 125-199

Μάτζικ-Χοκς: 135-124

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 28 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (50-22). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 40-26, αλλά η ομάδα από το Ορλάντο βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (76-62).

Οι Μάτζικ συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (105-94). Η ομάδα από το Ορλάντο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τους Χοκς με 135-124.

Περίοδοι: 50-26, 76-62, 105-94, 135-124

Χόρνετς-Πίστονς: 134-141

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα από το Ντιτρόιτ να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (73-69). Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (107-97), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, για αυτό και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (127-127). Οι Πίστονς ήταν πιο αποτελεσματικοί στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 141-134.

Περίοδοι: 33-35, 69-73, 97-107, 127-127 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 134-141 (τέλος της α' παράτασης)

Μπουλς-Νικς 120-128

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους Νικς να έχουν κατά κύριο λόγο το προβάδισμα και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-55). Αν και η ομάδα από την Νέα Υόρκη παρέμεινε ανταγωνιστική, οι Μπουλς ανέβασαν ταχύτητα και τα δύο σύνολα ήταν ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (117-117), Οι Νικς ήταν πιο αποτελεσματικοί στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησαν εκτός έδρας τους Μπουλς με 128-120.

Ράπτορς-Κινγκς: 123-124

Αν και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, οι Ράπτορς οδηγούσαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-59). Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Τορόντο συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (94-88). Οι Κινγκς με ένα επί μέρους σκορ 36-29 στην τέταρτη περίοδο, έκαναν ανατροπή και νίκησαν εκτός έδρας τους Ράπτορς με 124-123.

Περίοδοι: 31-23, 62-59, 94-88, 123-124

Θάντερ-Χιτ: 108-110

Οι Χιτ είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (64-52). Αν και οι Θάντερ ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο μισό και ήταν πολύ ανταγωνιστικοί, οι Χιτ βρήκαν λύσεις και νίκησαν εκτός έδρας με 110-108.

Περίοδοι: 31-31, 52-64, 84-86, 108-110

Σπερς-Μπλέιζερς: 112-128

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (73-57). Αν και οι Σπερς μείωσαν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς βρήκαν λύσεις και επικράτησαν εκτός έδρας με 128-112.

Περίοδοι: 28-39, 57-73, 89-97, 112-128

Νάγκετς-Γουίζαρντς: 141-128

Υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ την αρχή του αγώνα, με την ομάδα από το Ντένβερ να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (72-67). Οι Νάγκετς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας τους Γουίζαρντς με 141-128.

Περίοδοι: 38-31, 72-67, 102-95, 141-128

Κλίπερς-Τίμπεργουλβς: 99-88

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα από την Μινεσότα να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38). Εναλλαγές στο σκορ έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κλίπερς να διατηρούν το προβάδισμα τους και για αυτό, νίκησαν εντός έδρας τους Τίμπεργουλβς με 99-88.

Περίοδοι: 19-21, 38-42, 67-65, 99-88