Καβαλίερς-Λέικερς 116-102: Αποθέωση και πάλι για τον Λεμπρόν στο Κλίβελαντ, αλλά τον πλήγωσε η 43αρα του Μίτσελ

Οι Καβαλίερς νίκησαν εντός έδρας τους Λέικερς με 116-102 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 16-9, ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες έπεσε στο 10-13.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους Καβαλίερς να έχουν το πάνω χέρι για περισσότερη ώρα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-26). Η ομάδα από το Κλίβελαντ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-49).

Η ομάδα από το Λος Άντζελες βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας ένα επί μέρους σκορ34-28, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα τους στον δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-83). Οι Καβαλίερς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 31-19, κατάφεραν να νικήσουν τους Λέικερς με 116-102.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε στο γήπεδο των Καβαλίερς και γνώρισε για ακόμη μια φορά την αποθέωση. Επίσης, μετά από οχτώ λεπτά συμμετοχής, ο Άντονι Ντέιβις ένιωσε έντονα συμπτώματα γρίπης και δεν μπορούσε να συνεχίσει το ματς φεύγοντας για τα αποδυτήρια.

Από τους Καβαλίερς διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Άλεν (11ρ. και μία ασίστ) με 43 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Τζέιμς (17ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μπράιαντ με 21 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 27-26, 57-49, 85-83, 116-102