Σέλτικς - Μπουλς 123-119: Η ομάδα της Βοστώνης νίκησε τον ΝτεΡόζαν (vid)

Ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, αλλά και οι 46 πόντοι του Ντερόζαν δεν ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στους Μπουλς, με τους Σέλτικς να είναι πλέον στην 3η θέση της Ανατολής.

Το «τριφύλλι» του NBA έπαιξε με βασική επιθετική αιχμή τον Τέιτουμ που πέτυχε 36 πόντους, όμως είχε συμπαραστάτη τον Μπρόγκντον με 25. Η ομάδα της Βοστώνης αντέδρασε και από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα πήρε τα ηνία του αγώνα.

Από την άλλη ο ΝτεΡόζαν τράβηξε την ομάδα του επιθετικά, ωστόσο τα 17 λάθη και η ολιγωρία της άμυνας έπαιξαν κομβικό ρόλο προκειμένου να έρθει η ήττα για τους Μπουλς που πλέον έχουν ρεκόρ 5-5.

Ένα από τα αξιοσημείωτα στατιστικά της αναμέτρησης είναι ότι οι Μπουλς κέρδισαν συνολικά 25 βολές, με τον Ντερόζαν να εκμαιεύει τις 22 από αυτές.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 63-57, 93-87, 123-119.

ΣΕΛΤΙΚΣ: Μπράουν 16 (5 ριμπάουντ), Τέιτουμ 36 (5/13 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 17/20 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Χόρφορντ 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σμαρτ 12, Γουάιτ 7, Γουίλιαμς 4, Χάουζερ 8 , Κορνέ 4 , Μπρόγκντον 25

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς 7 , ΝτεΡόζαν 46 (13/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 20/22 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Βούτσεβιτς 24 (12 ριμπάουντ) , Καρούσο 5 , ΛαΒίν 16 (7 ριμπάουντ), Ντοσούνμου 11, Γκριν 5, Τζόουνς , Ντράγκιτς 5.