Μπακς-Χοκς 109-118: Λείπει ο Γιάννης, χορεύουν τα γεράκια

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς αγωνίστηκαν σε δεύτερο φιλικό κόντρα στους Χοκς στο Αμπού Νταμπί, με την ομάδα από την Ατλάντα να νικάει με 118-109.

Δύο νίκες για τους Χοκς επί των Μπακς σε ισάριθμους αγώνες στο Άμπου Ντάμπι ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έπαιξε στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι των ομάδων, ενώ οι Γουέσλι Μάθιους, Κρις Μίντλετον, Τζο Ινγκλς παραμένουν εκτός δράσης.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα από την Ατλάντα να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (63-55). Τα "γεράκια" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-20, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (96-75). Αν και οι Μπακς έκαναν ένα επί μέρους σκορ 34-22 στην τέταρτη περίοδο, οι Χοκς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν με 118-109.

Από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Γιάνγκ και Χάντερ με 31 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπακς ξεχώρισαν οι Γουίγκιντον και Πόρτιτς με 16 και 15 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 25-24, 55-63, 75-96, 109-118

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 9 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόρτις 15 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λόπεζ 6, Άλεν 7 (1), Χόλιντεϊ 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρτερ 6 (1), Μαμουκελασβίλι 9 (7/8 βολές), Νουόρα 7 (1), Ιμπάκα, Χιλ 6 (2/2 τρίποντα), Μποτσάμπ 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (2/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ σε 9:41), Γκριν 9 (3/6 τρίποντα), Μπόλντεν 1, Γουίγκιντον 16 (3/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Βιλντόσα

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (ΜακΜίλαν): Χάντερ 21 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Κόλινς 6, Καπέλα 6 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άαρον Χόλιντεϊ 5 (1), Γιανγκ 31 (7/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 4 (2/9 σουτ), Καμίνσκι, Οκόνγκου 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Γκρίφιν 13 (3), Κάλβερ, Έλισον 3, Κρέιτσι 3 (1), Ετιέν 3, Μπρουκς 7 (1), Σίλβα 4