Χιτ-Σέλτικς 96-100: Στους τελικούς του NBA προκρίθηκε η ομάδα της Βοστώνης

Πρώτη φορά στους τελικούς του NBA έπειτα από 12 χρόνια οι Σέλτικς, οι οποίοι επικράτησαν εκτός έδρας των Χιτ με 100-96 και έκαναν το 4-3 στην σειρά.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους Σέλτικς στην αρχή του αγώνα, οι οποίοι ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-17). Οι Χιτ ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 32-23, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα τους στους έξι πόντους (55-49).

Η ομάδα από την Βοστώνη είχε τον πρώτο λόγο και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-75). Αν και οι Χιτ στα τελευταία λεπτά έκαναν ένα σερί έντεκα πόντων και μείωσαν στους δύο πόντους (98-96, 47' λεπτό), οι Σέλτικς βρήκενα απαντήσεις και νίκησαν εκτός έδρας με 100-96, με αποτέλεσμα να κάνουν το 4-3 στην σειρά και να πάρουν το εισιτήριο για τους τελικούς του NBA, εκεί οπού θα αντιμετωπίσουν τους Γουόριορς.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκε ο Τέιτουμ με 26 πόντους και δέκα ριμπάουντ, με τους Μπράουν και Σμαρτ να σκοράρουν από 24 πόντους έκαστος. Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Μπάτλερ και Αντεμπάγιο (11ρ.) με 35 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι:  17-32, 49-55, 75-82, 96-100