Μάβερικς-Γουόριορς 100-109: Μια νίκη μακριά από τους τελικούς το Γκόλντεν Στέιτ

Οι Κάρι και Γουίγκινς οδήγησαν τους Γουόριορς στην εκτός έδρας νίκη επί των Μάβερικς με 109-100, με αποτέλεσμα να κάνουν το 3-0 στην σειρά των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και πήραν προβάδισμα με δώδεκα πόντους (19-7, 5' λεπτό), με τους Μάβερικς με ένα επί μέρους σκορ 15-6, να μειώνει την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους Μάβερικς να έχουν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (48-47).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-21, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-68). Οι Γουόριορς επένδυσαν σε αυτήν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Μάβερικς με 109-100.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Ντινγουίντι με 40 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Κάρι και Γουίνγκινς με 31 και 27 πόντους.

Περίοδοι: 22-25, 47-48, 68-78, 100-109