NBA: Με Βανβλίτ και Σιακάμ πήραν την πέμπτη σερί νίκη οι Ράπτορς, διπλό για Γουίζαρντς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Δευτέρας (10/1).

Αναλυτικά:

Μάτζικ-Γουίζαρντς: 100-102

Παρότι οι Γουίζαρντς ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα, οι Μάτζικ πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-42). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Ορλάντο να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-67). Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με τους Γουίζαρντς να προσπερνούν στο προβάδισμα και να νικούν εκτός έδρας τους Μάτζικ με 102-100, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 20-20, ενώ η ομάδα από το Ορλάντο έπεσε στο 7-34.

Από τους Γουίζαρντς διακρίθηκαν οι Κούζμα (22ρ. και μία ασίστ) και Μπιλ (6ρ. και επτά ασίστ) με 27 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάτζικ ξεχώρισαν οι Ρος και Βάγκνερ με 32 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 26-20, 49-42, 71-67, 100-102

Ράπτορς-Πέλικανς: 105-101

Οι Ράπτορς άρχισαν πιο αποτελεσματικά την αναμέτρηση, με τους Πέλικανς να κρατάνε την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-26). Αν και η ομάδα από την Νέα Ορλεάνη πέρασε στην αντεπίθεση στο τέλος του δεύτερου δωδεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (49-48).

Οι Ράπτορς είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να νικήσουν τους Πέλικανς με 105-101, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 20-17. ενώ η ομάδα από την Νέα Ορλεάνη έπεσε στο 14-26.

Από τους Ράπτορς διακρίθηκαν οι Βανβλίτ και Σιακάμ (10ρ. και 7 ασίστ) με 32 και 29 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι Ίνγκραμ και Βαλατσιούνας (17ρ. και μία ασίστ) με 22 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 27-26, 49-48, 79-77, 105-101

Ρόκετς-Τίμπεργουλβς: 123-141

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (75-54). Οι Τίμπεργουλβς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο μισό και νίκησαν εκτός έδρας τους Ράπτορς με 141-123, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 20-20, ενώ η ομάδα από το Χιούστον έπεσε στο 11-30.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Τάουνς (9ρ. και επτά ασίστ) και Ράσελ (10 ασίστ και 5ρ.) με 40 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαοι Γουντ και Κρίστοφερ με 22 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 26-36, 54-75, 88-111, 123-141

Θάντερ-Νάγκετς: 95-99

Η ομάδα από το Ντένβερ επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-49). Οι Θάντερ πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασαν μπροστά στα μέσα της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Νάγκετς βρήκαν τις απαντήσεις και νίκησαν εκτός έδρας με 99-95. Η ομάδα από το Ντένβερ ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-18, ενώ η ομάδα από την Οκλαχόμα έπεσε στο 13-26.

Από τους Νάγκετς διακρίθηκαν οι Γιόκιτς (18ρ. και έξι ασίστ) και Ρίβερς (5ρ. και μία ασίστ) με 22 πόντους έκαστος. Από τους Θάντερ ξεχώρισαν οι Ντορτ και Ρόμπινσον με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 23-36, 49-61, 78-80, 95-99

Μπλέιζερς-Κίνγκς: 103-88

Η ομάδα από το Πόρτλαντ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-40). Οι Μπλέιζερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Κινγκς με 103-88, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 15-24, ενώ η ομάδα από το Σακραμέντο έπεσε στο 16-26.

Περίοδοι: 27-21, 53-40, 82-67, 103-88