ΝΒΑ - Όταν ο Κόμπι πέτυχε 40 πόντους σε ένα ημίχρονο (vid)

Πριν από 16 ακριβώς χρόνια ο Κόμπι Μπράιαντ πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση, πετυχαίνοντας τους  40 από τους 50 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Κλίπερς.

Ακριβώς πριν από 16 χρόνια και πιο συγκεκριμένα στις 7 Ιανουαρίου 2006 στο «STAPLES Center» ως τυπικά φιλοξενούμενος των Λος Άντζελες Κλίπερς. Οι Κλίπερς είχαν ρεκόρ 17-13 ενώ οι Λέικερς 16-16 και λίγο πολύ ήταν δεδομένο ότι θα επικρατούσε ισορροπία μέσα στο παρκέ.

Πράγματι, ήταν κάτι που φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν το σκορ ήταν 50-56 υπέρ των «τυπικά» γηπεδούχων. Βέβαια τα βλέμματα όλων είχαν «πέσει» πάνω στη στατιστική του Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος είχε έως εκείνο το σημείο μόλις 10 πόντους με 2/12 εντός παιδιάς

Ο αξέχαστος «Black Mamba» παρουσιάστηκε... άλλος παίκτης βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και πέτυχε άλλους 40 πόντους στην 3η και στην 4η περίοδο! Η επίδοσή του; Μοναδική! Συγκεκριμένα έκλεισε το παιχνίδι έχοντας 50 πόντους με 10/26 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε συνολικά 45:21 λεπτά συμμετοχής!